Freja Partner rådgivare vid försäljning av Invid Stockholm AB

Freja Partner har haft nöjet att agera rådgivare till ägarna av Invid Stockholm AB när bolaget såldes till Com7 AB.

”Vi blev rekommenderade att kontakta Freja Partner av Douglas von Euler på Leonh som tidigare gjort en värdering av vårt företag inför en försäljning. Freja Partner har varit en tillförlitlig och personlig partner att jobba med. Dom la ner stor kraft på att ta fram eventuella intressenter, vi hade regelbundna avstämningar, Freja deltog på möten med intressenter. Freja började arbeta med vår försäljning i april månad, i början av september var försäljningen klar. Vi har haft fullt förtroende för dom under hela försäljningen. Idag när uppdraget är slutfört känns det som att vi har förlorat två goda vänner.” summerar Hans och Lena Skoglund samarbetet.

Freja Partner tackar för förtroendet och önskar alla parter lycka till framöver. Och vi räknar med att vänskapen består!

 

Ansvariga projektledare från Freja Partner har varit Erik Johansson och Andreas Kristensen, samt Johannes Törnklev som legal rådgivare.

Relaterade inlägg

Från avtal till tvist – så hanteras de juridiska riskerna

Har du koll på vad som gäller för dina medarbetare under semestern?

PPWR träder i kraft 12 augusti 2026 – ÄR NI REDO?

Har du en juridisk fråga?

Skicka den till oss. Kostnadsfri rådgivning, svar inom 72 timmar.